ТЕМА: Модернізм і самотній геній ХХ століття
/Франц Кафка "Перевтілення"/
Мета:
Обладнання:
Епіграфи:
Хід уроку:
Вчитель: Як швидко плине час. Люди біжать по цьому житті, пропускаючи дуже багато важливого. Когось хвилює філософська проблема про людську долю, сенс буття, хтось думає про себе і свої статки, хтось думає, як не померти з голоду, хтось - чому цей світ такий жорстокий і як в ньому вижити. Так думаємо ми, але ці проблеми хвилювали всіх у будь-який час. Цим переймалася і епоха ХХ століття.
Асоціативний колаж"Модернізм"
Поглибити знання учнів про модернізм, ознайомити з життєвим і творчим шляхом Франца Кафки, зацікавити особистістю письменника і його творчістю, удосконалювати вміння та навички компаративного аналізу, розвивати мислення, пізнавальну самостійність, збагачувати мовлення учнів, виховувати співчуття, доброту, милосердя.
Асоціативний колаж "Модернізм". Виставка творів.
Вислови про Кафку. Модерн-арт. Музика. Діафільм за твором Франца Кафки "Перевтілення".
Насправді поет більш дрібна та слабка істота у порівнянні з середньою людиною, тому що він гостріше та сильніше за інших сприймає тяжкість земного буття. Для нього сам спів - крик. (Ф. Кафка).
Коли вже немає доказів, які б переконали, що цей "чудний" Кафка - просто геній, то хочеться вірити, незайвою буде спроба хоча б торкнутися цього дивацтва (Д.Затонський).
1. Презентація теми уроку
Звучить музика.
Учениця читає вірш Гійома Аполлінера "Маленьке авто".
Таким було ХХ століття: століття революцій, війн, атому, репресій, катаклізмів. Але разом з тим це був початок нової епохи - епохи, яка в мистецтві називається - модернізм.
Вчитель. Прошу вас висловити свої міркування і попробуємо створити колаж "Модернізм".
Модернізм - основний напрям у мистецтві ХХ століття, для якого важливий відхід від принципів реалістичних традицій.
Головна тема модернізму - світ абсурдний, людина на землі самотня, ій немає на кого розраховувати, її оточення вороже.
Це нова епоха, яку в різних країнах називали по-різному: одні-"кінцем світу" (зокрема у Франції), неоромантизмом - у Німеччині та Австрії, декаденством у нас.
Модернізм - це певна мистецька філософія, певна модель літературного розвитку.
Світ з точки зору модернізму - хаос, катастрофа, а людина в ньому безпритульна, беззахисна комаха. Цей світ спотворений.
Модернізм з"явився як відчайдушне заперечення реалізму,
художник - модернізм не довіряє дійсності, а покладається
на власне, ідеальне світовідчуття.
Модернізм - це нова філософія.
Модернізм - це нове мистецтво.
Вчитель. Ця епоха породила надзвичайно багато філософів, письменників, поетів, художників, музикантів.
А він був один такий: незрозумілий, самотній, покинутий, відчужений, дивакуватий.
Самотність... Сприймається трагічно і незмінно. Чомусь так стається, що людина приречена на самотність.
Зло всесильне і всемогутнє, воно панує в світі. Воно видозмінюється, маскується під добро. Людина в боротьбі зі злом майже завжди програє.
Ніхто не хоче, не може зрозуміти іншого.
Хто в цьому винен. Кожна людина винна, а може бути винна: будь - кого можна звинуватити, розслідувати справу, винести вирок.
Він іде осіннім парком і розмірковує про це. Задає собі запитання " Хто я в цьому світі?". І не може знайти відповідь.
Він порівнює себе з листком, якого вітер кружляє, листок опирається, але програє і падає додолу. Так міркував той, хто став генієм ХХ століття - великий Франц Кафка.
Спіч про Кафку.
Кафка як письменник і людина все життя страждав від самотності.Він бевідрадний і безмежний песиміст.Таким його зробило саме життя.
Кафка,напевне, дивна постать у європейській літературі, суперечки про нього, про його творчість не затухають по сьогоднішній день.
" Я - Кафка (чеською- галка ) у мене не підрізані крила , вони відмерли .Тепер для мене не існує ані висот , ані долі",- писав сам модерніст про себе. У його щоденнику надто часто звучить страждання.Світ він називає розірваним. Цей австрієць Кафка , що жив , мов оголений нерв, болісно сприймав болі свої і болі всього людства.Він , як ніхто ,тривожився за долю світу,цивілізації. Був євреєм , жив у Празі, писав німецькою.Народився у 1883 році.Навчався у німецький школі.У 1906 році закінчив юридичний факультет Празького університету. Став доктором юриспруденції. Багато працював, страждав від матеріальних статків. У своїй сім'ї він був чужий. А скільки болю в листах до батька, яких він не наважився відправити.... Учень від імені Кафки читає листи. Сімейне щастя обминуло його , він так і не одружився .Феліція Бауер , Грета Блок , Юлія Воричек , Дорана Дімант , Мілена Е сенська.
Учениця від імені Мілени Есенської розповідає про свої зустрічі з Кафкою
Друкуватися почав рано-у1902 році , при житті друкованих творів вийшло мало. Писав твори в "стіл" Однак у .1915 році одержав найпрестижнішу літературну премію Німеччини - премію Фонтане. Помираючи , наказав спалити свої рукописи.А це романи"Америка", "Процес" , " Замок", збірка оповідань "На будівництві Китайської стіни". Але , на щастя, були поряд з ним письменник Макс Брод і Густав Яноух - чеський музикант і літератор.
Саме упорядник і товариш Кафки Макс Брод ,ослухавшись . зберіг твори і видав їх.
Помер Кафка у 1924 році у невеликому містечку поблизу Відня.
Вчитель. Для мене , особисто, Кафка цікавий як письменник ,, як людина.Він все життя був самотнім , майже ні в кому не зустрічав розуміння , боявся своєї самотності, ненавидів її , але не міг відмовитися від неї.Він говорив:"Все , що я написав, - результат моєї самотності".
Ми познайомились з твором Кафки "Перевтілення".Пропоную роботу над змістом твору.
РОБОТА над ТВОРОМ
КОЛО ДУМОК
ЗАХИСТ "Модель світу Кафки"
Вчитель. Який же цей світ?
ВІЛЬНИЙ МІКРОФОН .
Відповіді учнів.
Вчитель.
Давайте подивимось , який же цей світ з точки зору модернізму.
Це світ хаосу , катастроф ,а людина в ньому безпритульна ,беззахисна комаха.
Цей світ спотворений.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДІАФІЛЬМУ,створеного учнем 11 класу Бойком Юрієм.
Завдання: підібрати , використовуючи текст , назви до кадрів діафільму
Вчитель.
Як ви думаєте,чи була у Грегора Замзи можливість бути іншим, жити повноцінним життям?
Відповіді учнів.
АКВАРІУМ " Що , на вашу думку , може змінити цей світ?"
Вчитель.Прочитайте ,будь ласка, епіграф до уроку і дайте відповідь на запитання
---В чому ж геніальність Кафки? Чи можемо ми вважати його самотнім генієм хх століття? Відповіді учнів
Вчитель. Він дійсно був самотнім генієм хх століття І геніальність Кафки в тому , що він показав катастрофічність епохи хх століття.Досліджував процеси , що відбуваються у людській душі , і визначив загальну "хворобу суспільства"- моральне перевтілення , деградацію особистості. Хоча йому не вдалося змінити цей світ , але він став на захист людяності. БЛІЦ-ПІДСУМОК. Виставлення оцінок .Висловлення вражень від уроку.
ТЕМА: СТРУМІНЬ ЛЮБОВІ , ДОБРА , СВІТЛА І ЛЮДЯНОСТІ
Немає коментарів:
Дописати коментар